• Instagram Social Icon
  • Facebook

The Isle of Palms Connector Run Is a USATF Certified Race 

RACE RESULTS

2019

 FEMALE OVERALL RESULTS 

1. Kelly Woodard 37 Greenville SC 37:47

2. Lora Thomas 30 Iop SC 42:44

3. Adrienne Hamby 36 Mt Pleasant SC 44:54

 MALE OVERALL RESULTS

1. Chris Bailey 29 Charleston SC 33:39

2. Matt Gerety 33 Charleston SC 35:42

3. Benjamin Laprise 23 Mt. Pleasant SC 37:09

 FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)

1. Raquel Haro 41 Mt Pleasant SC 45:39

2. Taesha Griggs 44 Mount Pleasant SC 46:02

3. Emily Faville 44 Isle Of Palms SC 49:41

 MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)

1. Bobby Fancher 49 Mt Pleasant SC 42:25

2. Brian Giddens 42 42:32

3. Michael Long 50 Mt Pleasant SC 43:28 

FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+)

 1. Anne Cantrels 64 51:51

2. Margot Morgan 65 52:39

3. Martina Mueller 56 N Charleston SC 53:47

MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+)

1. Thomas Pollehn 51 Mount Pleasant SC 47:17

2. Greg Moser 51 Summerville SC 47:24

3. Rick Estee 54 Mt Pleasant SC 48:25

 

 

 

2018

 

 FEMALE OVERALL RESULTS 

1. Shannon Bain 34 Goose Creek SC 38:55

2. Sheila Rossi 29 Mt Pleasant SC 42:49

3. Blair Turnage 36 Sullivan's Island SC 43:39

 MALE OVERALL RESULTS 

1. Michael Banks 32 Charleston SC 32:41

2. Eric Ashton 50 Columbia SC 35:04

3. Paul Malek 27 37:02

FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)

1. Pam Drafts 61 49:21

2. Cheryl-Lyn Samuels 50 North Charleston SC 49:58

3. Elizabeth Farrell 47 Mt Pleasant SC 50:35

MALE MASTERS OVERALL RESULTS (40+)

1. Jason Annan 44 Mt Pleasant SC 38:58

2. Jim Madden 55 Goose Creek SC 41:59

3. Eric Whittington 51 Summerville SC 42:35

FEMALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) 

1. Amy Rogers 52 Isle Of Palms SC 51:39

2. Susan Zeleniak 66 Mount Pleasant SC 52:00

3. Lori Pope 61 Charleston SC 54:03

MALE GRAND MASTERS OVERALL RESULTS (50+) 

1. Robert Conley 52 North Charleston SC 45:01

2. Larry Gentile 66 Charleston SC 46:46

3. Greg Moser 50 Summerville SC 46:55

 

 

 

RACE RESULTS

2017

5K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Melissa Cunningham 37 Summerville SC 21:43

2. Nicole Ciello 36 Mount Pleasant SC 22:26

3. Jasmine Smith 18 Johns Island SC 22:45   

MALE OVERALL RESULTS 

1. Patrick Gaffney 34 Charleston SC 18:12

2. Marc Embler 60 19:05

3. Brad Gross 31 Charleston SC 19:30

    

10K

FEMALE OVERALL RESULTS 

1. Mary Tramazzo 30 Fayetteville NC 39:16

2. Allison Carroll 29 Charleston SC 44:52

3. Emily Gillespie 37 Mount Pleasant SC 45:34

 MALE OVERALL RESULTS  

1. Eric Ashton 49 36:50

2. Miguel Contreras 32 Moncks Corner SC 38:49

3. Jason Annan 43 Mount Pleasant SC 39:07  

 Race Results 

2016

 

5K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Becky Quigley 34 Ambler PA  20:43

2. Michelle Knopp 29 North Charleston SC  21:36

3. Lillian Apple 34 Mount Pleasant SC  22:23

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Jay Upchurch 38 Charleston SC 16:39

2. Tim Greene 34 Sullivans Island SC 18:38

3. Luke Pauldine  15 Mount Pleasant SC 18:57

 

10K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Sara Ashton 31 Columbia SC 40:10

2. Blair Turnage 34 Sullivan's Island SC 42:15

3. Catherine Hollister 46 Mt Pleasant SC 42:23

 

MALE OVERALL RESULTS

  1. Michael Banks 30 Charleston SC 31:30

  2. Eric Ashton 48 Columbia SC 33:42

  3. Mackenzie Johnston 23 Charleston SC 34:01

 

2014

 

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Kathryn Cavanaugh 32 Columbia SC 19:26

2. Kerry Robinson 55 Yonges Island SC 20:39

3. Katherine McEvoy 36 Charleston SC 21:26

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Michael Flournoy 30 Mount Pleasant SC 19:01

2. Jason Jala 37 Charleston SC 19:10

3 .Tony Shuler 56 Charleston SC 19:22

 

10K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Rives Poe 37 Charleston SC 41:00

2. Michelle Compty 27 Isle Of Palms SC 41:44

3. Barbara Van Beyrer  45 Mount Pleasant SC 43:07

 

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Eric Ashton 46 Columbia SC 33:36

2. Jay Upchurch 36 James Island SC 34:22

3. Karl Walsh 39 Mt Pleasant SC 34:42

 

 

 

2013

5K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Lauren Jaynes 27 Columbia SC 19:53

2. Barbara Wiggins 44 Mt Pleasant SC 21:26

3. Julie Boehland  24 Charleston SC  21:56

 

MALE OVERALL RESULTS

1. A.J. Fitzsimmons 22 Mt. Pleasant SC 16:14

2. David Huckaby 25 N. Charleston SC 16:45

3. Kyle McGue  16 Isle Of Palms SC 17:56

10K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Katie Taylor 23 Hanahan SC 40:50

2. Michelle Compty 26 Isle Of Palms SC 41:37

3. Lauren Wilson 33 Charleston SC 43:34

 

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Michael Banks  27 Charleston SC 30:42

2. Jay Upchurch 35 James Island SC 33:22

3. Karl Walsh 38 Mount Pleasant SC 33:25

 

2012

5K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Anne Wyman Cipolla 39 Charleston SC 20:13

2. Barbara Wiggins 43 Mt. Pleasant SC 20:56

3. Elizabeth Currey 41 Mt. Pleasant SC 21:42

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Andy Tedesco 56 Mt. Pleasant SC 19:01

2. Rick Edwards 60 Wilmington NC 19:44

3. Michael McEvoy 32 Charleston SC 20:17

 

10K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Caitlin Ranson  27 Pickens SC 40:15

2. Karo Kupps 30 Folly Beach SC 43:17

3. Paula Walmet 42 Mt. Pleasant SC 43:34

 

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Karl Walsh 37 Mt. Pleasant SC 33:32

2. Jay Upchurch 34 James Island SC 33:34

3. Greg Brown 44 Mt. Pleasant SC 38:02

 

2011

5K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Sheldon Fowler 43 Charleston SC 21:26

2. Lisa Deaton 46 Isle Of Palms SC 22:54

3. Page Walter 51 Sullivans Island SC 23:13

 

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Brendon Silver 43 Sullivans Island SC 18:52

2. Andy Tedesco 55 Mt. Pleasant SC 18:56

3. Michael Seekings 51 Charleston SC 18:59

 

10K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Heather Knight 29 Mount Pleasant SC 39:46

2. Christa Kahuda 32 Mt. Pleasant SC 42:35

3. Katherine McEvoy  33 Charleston  SC 44:12

 

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Patrick Morgan 24 Charleston SC 33:27

2. Karl Walsh 36 Mt. Pleasant SC  33:33

3. Matthew Dieterich 24 Charleston SC 37:17

 

2010

5K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Sheldon Fowler 42 Mount Pleasant SC 20:36

2. Tracy McKee 38 Charleston SC 20:44

3. Meghan Pittman 21 Ladson SC  21:01

 

MALE OVERALL RESULTS

1. Rutledge Godley 21 Mt. Pleasant SC 19:05

2. Andy Tedesco 54 Mt. Pleasant SC 19:21

3. Bratton Fennell 46 SC 19:44

 

10K

FEMALE OVERALL RESULTS

1. Caitlin Ranson 25 Charleston SC 39:42

2. Anne Wyman Cipolla 35 Charleston SC 40:21

3 .Marion Minaudo  32 Charleston SC 40:58

 

MALE OVERALL RESULTS

1 Jay Upchurch James Island SC 33:37

2 Karl Walsh 35 Mt. Pleasant SC 33:38

3 Maurice Davis  38 N. Charleston SC 36:34